Beşamel Sos Nasıl Yapılır?

Aşçılar ve ev hanımları tarafından oldukça iyi bilinen beşamel sos makaroni, lasanya ve çorbalarda kullanılır. Tereyağı, un ve süt gibi üç temel malzemeden yapılan beşamel sos sütü eklenip azaltılarak kıvamı ayarlanabilen bir sostur. Daha iyi sonuçlar almak için tereyağı ve un kullanımı aynı olmalıdır. Örnekleyecek olursak 100 gram tereyağı kullandıysanız 100 gram da un eklemeniz bu sostan alacağınız verimi maksimize edecektir.

1650’li yıllarda bulunan beşamel sos Fransız mutfağında sosların anası olarak tanınmaktadır. Beşamel sosu saklamak isterseniz bir kabın içerisinde buzdolabında saklayabilirsiniz. Tuz ve karabiber gibi eklemeler yaparak sosun hem tadını farklılaştırabilir hem de çeşitlendirebilirsiniz. Endüstriyel olarak üretilen hazır beşamel sosları markette bulabileceğiniz gibi bir çok aşçının tercih ettiği gibi geleneksel yollardan da bu sosu evinizde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Tüm dünya mutfaklarında aşçıların severek kullandıkları beşamel sos yapımı sandığınız kadar zor değil. Yapacağınız bir kaç basit alıştırma ile siz de bu lezzeti yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Beşamel sos Fransız mutfağındaki dört temel sostan biridir. Süt bazlı olan bu sos kendi başına bile servis edilebilir ya da daha karmaşık soslar için temel olarak kullanılabilir. Sadece üç temel malzeme içeren bu sos isteğinize göre farklı baharatlarla çeşitlendirilebilir.

Adım adım resimli Beşamel Sos yapımı

Dört kişilik bir sos için gerekli malzemeler

  • 2 çorba kaşığı tereyağı
  • 2 çorba kaşığı un
  • 1 su bardağı süt

 Bu tarif temel beşamel sosu hazırlamak içindir. Bu sos bir çok farklı malzeme ile isteğinize göre çeşitlendirilebilir.

Adım 1: İki çorba kaşığı tereyağını küçük bir tencereye koyun.

besamel-sos-adim-1

Adım 2: Tereyağını düşük ısıda eritin.

besamel-sos-adim-2

Adım 3: İki çorba kaşığı unu eriyen tereyağı ile karıştırın. Un ve tereyağı karışımını eşit tutmaya özen gösterin.

besamel-sos-adim-3

Adım 4: Elde ettiğiniz karışımı (roux deniyor) rengi sarıya dönene kadar kavurun.

besamel-sos-adim-4

Adım 5: Ateşin altını kısın ve sütü çorba kaşığı yardımı ile yavaş yavaş karışıma ilave edin.

besamel-sos-adim-5

Adım 6: Sütü, un ve tereyağ karışımına iyice yedirin gerektikçe karışıma süt ilave etmeye devam edin.

besamel-sos-adim-6

Adım 7:  Geri kalan sütü çorba kaşığını kullanarak eklemeye devam edin. Sütü mümkün olduğunca yavaş yavaş karışıma ekleyin. Birden bire bütün sütü eklemek sosun topaklanmasına neden olur.

besamel-sos-adim-7

Adım 8:  Süt ekleme işlemi bittikten sonra sosumuzda topaklanma olmadığından emin oluyoruz ve muhallebi kıvamına gelene kadar sosumuzu karıştırmaya devam ediyoruz. Sos muhallebi kıvamına geldikten sonra ateşten alıyoruz, tuzu ve isteğe göre üzerine baharatımızı ekliyoruz.

besamel-sos-adim-8

Sosumuz hazır olduktan sonra az miktarda hindistan cevizi parçaları ekleyebiliriz.

Beşamel sosu daha sonra kullanmak amacıyla buzdolabında saklayabilir hatta dondurabiliriz. Bunun için sosu kullanmadan önce normal ısısına getirmek yeterli olacaktır.

Eğer sosumuzun rengini korumak istiyor ancak baharatla tadını değiştirmek istiyorsak beyaz biber ekleyebiliriz. Böylelikle rengi aynı kalacak ancak tadı değişecektir.

Resimli hazırlanışının yanı sıra beşamel sos videolu anlatımlarını da izleyebilirsiniz.