Beşamel Sos Nedir?

Beyaz sos olarak da bilinen beşamel sos Fransız mutfağının ana soslarındandır. Bu sosun adının Fransız Kralı XIV. Louis’in sarayında baş aşçı olan Marquis Béchamel’den geldiği söylenmektedir. Nitekim 16’ncı yüzyıla ait yemek kitaplarında da referans olarak bu isim yer almaktadır.

Ayrıca beşamel sosun İtalyan mutfağında da önemli önemli bir yeri vardır. Türkler ve Yunanlılar arasında süre gelen baklava tartışmaları beşamel sos için İtalyan ve Fransızlar arasında yaşanmaktadır. Ancak yazılı kaynakalara göre beşamel sosun Fransız mutfağına ait olduğu kesindir.

İtalyan mutfağında genellikle lazanya üzerinde kullanılan beşamel sos Türk mutfağında da sıkça kullanılmakta ve sevilmektedir. Beşamel sosun Türk mutfağındaki eski adı meyane olsa da bu kullanım günümüzde rafa kalkmıştır.

Genel olarak bu sosun yapımı için süt kullanılır ancak bu sos et suyu ile de hazırlanabilir. Un ile yapılan beşamel sosun özelliği hazırlandıktan sonra unların topak topak olmamasıdır. Beşamel sosun sütünü az ya da çok koyarak kullanacağınız yemeğe göre ayarlayabilirsiniz.

Klasik Usül Beşamel Sos

Klasik Usül Beşamel Sos

Beşamel sos genellikle kroket, graten, volovan, etli, fırında makarna, haşlanmış sebze ve kırmızı et, balık, sebzeli krema ve sufle gibi yemeklerde kullanılır. Kroketler de dolgu olarak da kullanılabilinir. Bu durumda yoğun bir beşamel sos gerekir. Süsleme amaçlı kullanımlarda veya güveç içinse biraz daha sulu olmalıdır.

Hamur işi yemeklerinde sos kalın olmalıdır. Bu nedenle uzun bir süre kalınlaşmaya bırakılır. Klasik beşamel tarifi diğer lezzetlere de uyarlanarak hafifletilebilir. Özellikle karışımları sayesinde daha pratik bir sonuç alınır. Süt yerine sebze suyu ve tereyağı yerine bitkisel ve diğer yağlar da kullanılır. İstenirse taze baharatlar da eklenebilir. Bu sos pişirme süresini de azaltır.

Çok sık rastlanmasa da beşamel sos ayrıca ızgara veya haşlama balık ve sebze tabaklarının yanında taze baharatlarla beraber sunulabilir.