Beşamel Soslu Patates

Özellikle Türkiye’de kızartması gençler arasında çok sevilen patates kızartmasını beşamel sosla denediniz mi? Bir kere denediğinizde tekrar tekrar yapacağınız beşamel soslu patates yemeğini ister kahvaltıda börek niyetine isterseniz akşam ya da öğlen yemeklerinde servis edebilirsiniz. Ayrıca patatesin kızartmasından başka bir yemeğini yemeyen çocuklar da bu sade patates tarifli beşamel soslu yemeğe bayılacaklar.

Fırında yapacağımız beşamel soslu patatesimiz için gerekli malzemelerimiz 4 adet patates, tuz, karabiber naneden oluşuyor. Gördüğünüz gibi çok fazla bir malzeme gerektirmeyen bu yemek lezzetli olamasının yanı sıra oldukça da ekonomik. Yemeğimizin çatısını oluşturacak beşamel sos için gerekli tarifi de kolayca hazırlıyoruz.

Patateslerimizi soyup ince ince doğruyoruz ve tuzlu suda haşlıyoruz. Haşladığımız patateslerimizi küçük kare borcama diziyoruz. Yapışmaz bir tavaya tereyağı koyuyoruz.  Tereyağımız eridiğinde unu katıyor ve iyice karıştırıyoruz. Tavaya sütte ilave edilir ve koyu bir krema ya da muhallebi kıvamını alıncaya kadar iyice karıştırıyoruz. Karabiber eklenip, ocaktan alıyoruz. Rendelenmiş kaşarın yarısını sosa katıp, iyice eriyince kadar karıştırıyoruz. Sosumuzu patateslerin üzerine yayıyoruz. Üzerine pul biber serpiyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 20-25 dakika pişiriyoruz. Kalan kaşar rendesini de üzerine serpiyoruz. 5 dakika daha fırınladıktan sonra sıcak olarak servis ediyoruz.

Beşamel Soslu Patatesimiz Hazır

Beşamel Soslu Patatesimiz Hazır

 

Genel kategorisine gönderildi